top of page

ניהול שידורי זום


ניהול ושידור זום

המילה החדשה שלמדנו כולנו בשנת 2020 ומתארת אותה הכי טוב היא המילה – זום.

פגישת זום, שידור זום, ניהול זום, שיחת זום – מילות הבאז הטכנולוגי הכי נאמרות והכי חדשניות של השנה הזו וזאת שבאה אחריה.


הקורונה שלחה מיליוני אנשים הביתה לעבוד מרחוק. והעולם חיפש, ומצא גם פלטפורמת שיחת ועידת הוידאו שימשה לשימור העבודה בצוותים וזרימת תקשורת בארגון. היו שאלות רבות כגון, האם הפלטפורמה יציבה, האם שידור זום יכול להכיל כמות גדולה של משתתפים, והאם המערכת תהיה מסוגלת לתמוך בשיחות וידאו באיכות טובה.


ערכנו ניתוח של שיחות זום מחודש מרץ 2020 ועד חודש נובמבר 2021. הנה הצצה קצרה לממצאים שלנו כדי לראות בדיוק כיצד השתנו התנהגות המשתמשים של כולנו בזום:

  • מספר המשתמשים בזום גדל כמובן

  • היוזרים משתמשים פחות בוידאו ופחות בשיתוף מסך

  • אך לעומת זאת זמני השיחות התארכו

  • מספר הקלטות שיחות זום גדל פי 3

  • נרשמה עליה בשימוש בפיצ'רים של וידאו במהלך התקופה הזו


והנה עוד כמה נתונים מעניינים:

זום היה בשימוש בכמעט 200 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם, כאשר תאמינו או לא, יום רביעי הוא היום בו יש הכי הרבה שיחות זום, לאחר מכן זהו יום שלישי ולאחר מכן יום חמישי.

אורך פגישה ממוצעת הינו 54 דקות ומספר משתתפים ממוצע הוא 10. שימו לב שפגישה עם 10 משתתפים היא פגישה גדולה וזה עוד שינוי שזום הביא, הזמנה של מספר גדול יותר של חברים על מנת שיחשפו לתקשורת או תוכן מסויים.


התופעה הכי מעניינת שנרשמה היא שאם בעבר שיחות זום היו עם גורמים חיצוניים לארגון, למדו העובדים והמשתמשים להשתמש בזום לצורף שיחות פנים ארגוניות על מנת לידע את העובדים בנתונים השונים. הסיבה טמונה בכך שהכלי נוח לשימוש, לא מתנתק, ומאפשר תקשורת טובה מאוד. שיחות זום שכאלה היו גם קצרות משמעותית אבל חיזקו את הקשר בין העובדים.


אז מה בדיוק קורה במהלך פגישת זום?

קצת פחות מ70% לא שמים דגש על הלבוש, והלבוש הוא רגיל ופשוט, 50% מאמינים שזה מאוד לא לעניין לאכול באמצע פגישת זום, ועוד 26% הצהירו שלא יתקלחו במיוחד לפני שיחת זום.

מה אנחנו הכי אוהבים להגיד בזום?

  • "את/ה על השתק!"

  • "כולם רואים את המסך שלי?"

  • "תעביר שקף"

אני בטוח שגם אתם אמרתם את המשפטים האלה כמה וכמה פעמים...


עוד דבר שאפשר לשים אליו לב זה ששיחות ועידה בטלפון הועברו לתקשורת זום, שם אפשר גם לראות את המשתתפים ולחלוק איתם חומרי עבודה בעת הצורך. יוזרים רבים הורידו את הממשק לטלפון וכך יכולים לנהל שיחות כאלה מהרכב ומהרכבת בנוחות. איפה יושבים בשיחת זום? 45% נשארים במיטה, 20% מנצלים את הזמן לפעילות ספורטיבית כגון ריצה או הליכה, ועוד 10% מנצלים את זמן הנסיעה בתחבורה ציבורית על מנת להשתתף בפגישת זום.


ועוד נתון מעניין, לכמעט 40% מהמשתתפים הופיע פתאום חתול או כלב על המסך לעומת יותר מ45% שעל המסך שלהם נראים ילדים ברקע.


ולסיום - איך נפרדים? יותר מ75% מהאנשים מנפנפים לשלום שהם עוזבים את הפגישה.


בנוסף גופים רבים החלו להציע הרצאות בזום, הופעות בזום, וובינרים בזום, שידורי זום בפייסבוק וביוטיוב, ובכל להגדיל את מערך המשתמשים, ממשתמשים לעבודה בלבד למשתמשים לצרכי בידור והנאה. הרצאות בזום התאפשרו תודות למערכת היציבה שמאפשרת להכניס מספר גבוה של צופים, היכולת לשלוט בהם במהלך ההרצאה על מנת שלא יפריעו או ירעישו ועדיין לאפשר תקשורת מילולית (כתובה טקסטואלית בעזרת הצ'אט במקום מדוברת), האפשרות לפנות אישית למשתמש ולאפשר לו לדבר, ובעיקר היכולת לקבל תוכן ישירות הביתה לנייד או למחשב בנוחות מבלי להסתכן בחשיפה למגיפה.


שימו לב שיותר מ70% מהאנשים השתתפו במשחק בזום, ועוד 50% נכחו בשיעור בישול או שיעור ספורט בזום. בעריית ראשון לציון הוציא לפועל אגף ספורט וקהילה תוכנית עשירה הכללה, שיעורי בישול ממתחם התדר, שיעורי ספורט רבים (יוגה, פילאטיס, זומבה, צ'יקונג, היפ-הופ, שיעורי עיצוב, מדרגה ועוד) ששודרו לייב מקאנטרי 360.כיצד להפוך הרצאות בזום למעניינות יותר

כל הרצאה בזום או וובינר בזום מביא איתו התרגשות לשני הצדדים, אספנו עבורכם אוסף עיצות לאיך ניתן לשפר את החוויה.

תאורה – שימו לב שתאורה טובה חשובה מאוד לוידאו ברור ורציף. לפני שאתם מתחילים בשידור בדקו כיצד אתם נראים, ושפרו את המיקום או התאורה בהתאם. שימו לב שאין לך צל על הפנים או צד חשוך.

סאונד – אם אתם משתמשים במקרופון, ודאו כי אתם נשמעים היטב, במידה ולא, שבו קרוב למחשב, בדקו שאין רעשי רקע, נביחות של כלבים, איירובוט, סגרו את החלונות על מנת למנוע רעשים מבחוץ, ואם אתם יושבים בחדר סגרו את הדלת ובדדו רעשים. ניתן להשתמש באוזניות, על מנת לשמוע יותר טוב. יש אוזניות עם מיקרופון מובנה, זה יעזור גם לאחרים לשמוע אתכם יותר טוב.


כדאי להשתמש לפני ההרצאה בדף מיתוג אישי. לדוגמא, בשיתוף עם הגברת ריקי שטרולי מנהלת תחום תרבות באגף תרבות, בחברה העירונית בראשון לציון, שדרנו וניהלנו סדרת הרצאות הנקראת "לגלות תרבות". הסדרה הינה סדרת הרצאות היברידיות המשלבת קהל בהיכל וקהל בבית אשר צופה בשידור בזום.


זום החברה העירונית ראשון לציון עם ריקי שטרולי

זום החברה העירונית ראשון לציון עם ריקי שטרולי

כיום, לאחר מגיפת הקורונה משמש הזום ככלי עזר מצויין להנגשת תוכן. באמצעות שידורי זום יכולים אנשים בעלי מוגבלות מלאה או חלקית, קבועה או זמנית אפילו לצרוך תכנים בנוחות מהבית, ללא צורך להתאמץ שלא לצורך. הפתרון הזה מקרב ומנגיש הרבה מאוד פעולות ותוכן אל אוכלוסיה רחבה. מניסיוננו, הבנו שגם אנשים מבוגרים, בריאים ופעילים יכולים למצוא עצמם מעדיפים שידורי זום, במיוחד בחורף הקר או הקיץ החם, מטעמי נוחות בלבד. על כן שידור היברידי למשל יכול להיות פתרון מצויין עבור אלה המגיעים לאולם ההרצאות, ולאלה המעדיפים את נוחות ביתם.


אנחנו ממליצים גם לתזכר את הקהל, לשלוח מייל לאישור הגעה עם קישור ושעת המפגש, לקוחות רבים שלנו עושים שימוש בתזכורות כאלה ומצליחים להגיע לאחוז גבוה מאוד של משתתפים.

מומלץ מאוד שהמציג יגיע מוכן למפגש, יכיר את השקופיות, ידע לשתף מסך, ידע איך לשדר וידאו, איך לחזור לשקופיות מסוימות. היכרות טובה עם המצגת, השקפים והיכולות של המערכת נותנים הרגשה טובה ובטוחה למשתתפים.


בזמן ההרצאה מומלץ לעשות שימוש בכלים אשר מציע לנו הזום. לדוגמא הצ'אט, כלי שקט לניהול תקשורת מבלי להפריע למהלך התקין של ההרצאה. ניתן לשאול שם שאלות ולהמתין לקבלת תשובה. הרבה פעמים לקראת סוף השידור יתאפשר למרצה לקרוא ולענות. יש אפשרות להשתמש בסקר אותו הכנו מבעוד מועד ולגוון את ההרצאה, וכמובן ניתן לחלק לחדרים את המשתתפים לצורך ביצוע משימה אשר בסופה נפגשים כולם בחדר המרכזי להמשך דיון.


כמובן שאפשר לחלוק סרטונים ומוזיקה עם המשתתפים על מנת להעצים את החוויה בהרצאה. שימו לב לרקע שלכם, ללבוש ולצורת ההופעה. עליכם לשדר מקצועיות בכל עת.


אנחנו ממליצים לקבל פידבק בסיום ההרצאה, אפשר לשלוח מייל ולקבל חוות דעת ואפשר לשלוח סקר בסיום. המטרה היא לשפר את החוויה לפעמים הבאות ואת זה נוכל לעשות רק אם נבין יותר טוב למה מצפה הקהל.


לDIFF יש נסיון רב בניהול זום ושידורי זום, בכתבות הבאות נחלוק איתכם פרטים קצת יותר טכניים לגבי שיפור הביצועים של שידור לייב בזום, שידור זום ליוטיוב, ושידור זום לפייסבוק.


להלן הקישורים לכתבות הבאות :


14 views0 comments

コメント


bottom of page